2017. december 10., vasárnap

Második világháborús pilóta


A kép a Balassagyarmati Fegyház és Börtön iskolakörletén látható. 

A Föld


Valamiért döbbenetes ereje van ennek a festmények, és párhuzamba állítható ezzel a képpel. Nyilvánvaló, hogy másolat ez a kép, és ez a nyilvánvalóság valahogyan lerántja a leplet az összes másolt börtönalkotásról: nem a másolás aktusa a lényeg, és nem az, hogy a másolatnak kevesebb az értéke, mint az eredetinek, hanem az alkotás közlendője a lényeg. 

Reni


Természetesen ez a falrajz is egy maszk, talán több fogvatartott egymás utáni alkotása. A maszk közepébe egy női nevet rejtettek el. 

Feloldozás


A kép a Balassagyarmati Fegyház és Börtön kápolnájában látható teljes nagyságában.

Kis virág


A börtön egészének valahogy van egyfajta ab ovo kínzás jellege, ami abban nyilvánul meg, hogy a rácsok a képeken éppeny olyanok, mint a középkori festményeken a rácsok. Érdekes az is, hogy a rácson kinyúló kéz olyan, mintha a hozzá tartozó test a pokol tüzén égne...

Bőrbe növő rácsok - eretnek villa párhuzam


Érdekes párhuzam ezzel a képpel. Szintén érdekes, hogy az arc felhők között jelenik meg, mint valami isten. Rajz jellege a szenvedésről és a kínzásról szól, az arc kifejezése mégis kitartásról és erőről szól. Valahogy az egész kép mégis vicces és vidám.

Börtöntájkép


A képen szereplő fegyveres kölső őr állítólag felismerhető, valós személyt ábrázol, persze az alkotó szándékosan homályosította el az arcát. A cikázó NATO drótok olyanok, mintha az őrt kerítenék be. Rendkívül eszes kép.

A bűn vonzásában


A festmény eredeti mérete kb. 50x100 cm. Furnér lapra készült, szándékosan monokróm. A képen számos ikonikus szimbólum látható: a hiányos ruhájú nő, a cigaretta, a pénzköteg, az alkohol, a négy ász és a dobókockák. Ezek a bűn jelképei, amivel kapcsolatban a fogvatartottak úgy gondolokodnak, hogy emiatt kerültek a börtönbe. Ugyanakkor ezeknek a jelképeknek a szenvedély és a kísértés is közös jellege. A dologban az a bizarr, hogy a kép közepén a nő szerepel. A nő mint tárgy, a nő mint ok, de nem úgy, mint a nő mint ember. Érdemes megnézni a naivan torz arcot, lábujjakat és ujjakat. 

Nyeles tojás


A fogdákban gyakran jelennek meg hasonló rajzok. Valamiért ezek az alakok terpeszben állnak, és szemből láthatjuk őket. Utólag az alakoknak péniszt rajzolnak. Az arcok rajzolásánál a készítők szerintem semmilyen módon nem törekszenek tökéletességre, az arc részei direkt torzak és eltúlzottak, hogy a kép maszk jellege érvényesüljön. A nagyobb rajz fején lehet látni a szemöldökpiercinget, a "menő", felborotvált hajat és a spanyolos szakállt. A bal oldali kisebb rajzon az izmok vannak túlhangsúlyozva, de lehet látni a "fukszot", a napszemüveget, és a szintén felnyírt hajat. Érdekes, hogy egyik arcnak sincs füle. Szerintem ez is tovább erősíti a maszk jelleget

2017. szeptember 10., vasárnap

1956 szelleme a börtön belső falán


Döbbenetes erejű fotórealisztikus falfestmény az egyik hazai börtön belső falán. (Nagyon hálás lennék, he esetleg valaki a blog olvasói körül be tudná azonosítani, hogy mi lehet ennek a képnek az eredetije. Találtam egy fényképet, szinte biztos, hogy ez az.) Az alkotó ezt a képet, állványon állva, alapos munkával több napig készítette. Az eredeti képet nem sikerült teljes egészében lefényképeznem, mert teljesen más síkban volt.
Ennek a képnek a bal felső sarka mond nekem sokat, a kockaházak, és az ágak, mintha nem illenének teljesen a történelmi eseményt ábrázoló képbe. (Nem is így szerepelnek az eredeti fényképen.)
A színes magyar zászló a fekete-fehér képen a Schindler listája című film egyik jelenetét juttatja eszembe, amikor a nácik által teremtett pokolban egy piros kabátos kislány vonulását látjuk. (Az imént belinkelt képen szerepel a zászló tartó, ballonkabátos férfi karaktere, de nem tart zászlót. Vajon mi vezérelhette a fogvatartottat ennek a részletnek a hozzáadására?)
A kép közepe felé egy bojtos sapkás kisfiút lehet látni, aki a tank belsejébe kukucskál, ez a karakter is nagyon erős. Az eredeti fényképen a kisfiú idősebbnek tűnik, mint ezen a képen...
Az ilyen gesztusok és érzések visszaadásához nem csak művészi tehetség, látásmód és akarat is kell, hanem - véleményem szerint - magasfokú intellingencia is. Az apró különbségek túlmutatnak a szolgai másoláson, és egyedi értékeket közvetítenek.
A bv-s dolgozó, aki kísért az intézetben, valamikor a tanítványom volt. Elmondta, hogy ezen a képen mindenki megdöbben, és részletesen szokták elemezni a szereplőket. A kép maga egy lépcsőházban van, ahol a rabok nap mint nap járnak. Hátha ők is elgondolodnak, akár csak tizedmásodpercekre, és akkor már ez is megérte, megérte, hogy a börtön fala nem fehér-fakó.     

2017. szeptember 9., szombat

A meszelés mögül - 19 érv arra, hogy a rabok is emberek


Külön kategóriát képeznek a börtönben azok a rajzok, firkák, amik a fogdán keletkeznek. Itt nincs nagyon alkalma a fogvatartottaknak arra, hogy másoljanak, vagy igazán gondosan késítsék el a rajzukat, bár erre talán kivétel is akad.
A fenti rajzon látható szem szépen ki van dolgozva, feltehetőleg golyóstollal készült. A régebbi mész felületet ismételten lemeszelték, és az új réteget lekaparták, és előjött a szem, ami egyébként valószínűleg, halványan, de a az új rétegen át is üthetett.
Az is elképzelhető, hogy maga az alkotó még egyszer fogdára került, és emlékezett rá, hogy körülbelül hová rajzolta a szemet. De az is lehetséges, hogy mésznek még nem volt ideje megszáradni rendesen, és megint fogvatartottat kellett tenni a fogdára.Az új meszelésen még a pemzli szálainak vonala is látszik, és ez teszi külünleges hangulatúvá a és művészi képet.
A nő szem pillái meg vannak erősítve.

A női szemről a következő asszociációk jutnak az eszembe a börtönlét kapcsán:
- figyelnek
- megfigyelnek
- megyfigyelnek, de nem tudnak ítélkezni felettem
- azok ítélkezhetnek felettem igazán, akiknek erre igazán joga van, és ezt a jogot nem az állam adja, és nem is a társadalom, hanem az igazság
- tudatosnak kell lennem
- a férfi nem férfi a nő nélkül
- hiányzik a nő
- hiányzik a szépség
- hiányzik a gyengédség
- hiányzik a szex
- van, aki velem kapcsolatban tudja, hogy mi az igazság
- van, akinek meg tudtam mutatni, hogy milyen vagyok ártatlanul
- a női szem akkor is ott van, ha lemeszelik
- a női szem valójában bennem van, nem veheti el senki sem
- a női szem bennem léte mintegy megnyugtat engem, tükörként nézhetek arra, ami a lelkemben jó vagy menő, ami megmaradt belőlem, ami igazán én vagyok, mert a börtön minden egyebet elvett, és csak ez maradt, de itt láthatom
- könnyebb látni, és valamit érezni, mint valamit elképzelni, és érezni. A börtönben nehéz az elképzelt dolgokat felidézni a börtönzaj miatt, ezért ha otthagyom a képzeletemet a falon, megkönnyebbülhetek, ugyanakkor könnyebb az emlékezés is
- úgy akarom kifejezni magam, ahogy másutt nem lehet a börtönben, és mégis kifejezem magam, mert a többi rab, és a felügyelet is tudja, hogy én voltam itt, és én készítettem ezt a rajzot
- az ártatlanság akkor létezik, amikor az állam és a társadalom nincs jelen, intim meghitt pillanatokban,amikor ember lehetek
- az intim meghitt pillanatokat a börtönben valahogyan úgy kell előhívni a börtönben, mint ahogy az emberek megőrülnek, ugyanis a börtönben nincsen meghitt pillanat, csak akkor, ha elképzelem, vagy akkor ha kilépek a maszkulin közegből   

2017. május 14., vasárnap

Az emlék is más...


Beszélő előtt/után


Hiperrealizmus?


Sajnos a festmény háttértörténetéről nem írhatok ide semmit. Legyen elég annyi, hogy a történet igen extrém, ahogy azt a börtönökkel kapcsolatban szinte meg lehet szokni. A börtönökben a fogvatartottak igen gyakran törekszenek arra, hogy a lehető leghűbben ábrázolják a valóságot. Családtagok fényképeit, filmhősöket vagy aktnaptárokat szoktak másolni. Rendkívül ritka az olyan kép, mint ami fent látható. Az alkotó, akinek több képe van ezen a blogon, itt az egyik fogvatartott társát festette le. Az alkotóról azt mondják, hogy a börtönbe kerülésekor csak ákom-bákomokat tudott rajzolni, és hirtelen erre a szintre fejlődött.
A modellen látható minden motívum valósághű. Jellegzetes börtöntetoválások; az ingen, a jobb zseb felett, látható a háromszög alakú bévés pecsét, ami azt jelzi, hogy ez a ruha a börtönben használatos. Olyan ez a pecsét, mint egy billog. A tetoválás és a pecsét ugyanazt a funkciót töltik be, de mások értik, hogy mit jelentenek. A tetoválásokat a rabok és a volt rabok értik, a rabok szimbólumrendszereinek a tetoválások is részei. A pecsétet pedig azok értik, akik a börtönélet hivatali részével foglalkoznak. Ezen emberek összessége Magyarországon legalább kétszáz-ezer lelket számlál, tehát ezeknek a jeleknek óriási közönsége van. A börtönből kilépve egyáltalán nem ér véget a fogvatartotti lét. A hiperrealizmuson túl erről szól ez a döbbenetes kép.

2017. május 6., szombat

Zebrák


A kép eredetije: Victor Vasarely: Zebras.

Női hátak - Páva alkotásai



Olasz, görög és USA tájak




Szexképek montázsa


Vélemény


Fogda vénusz


Nagyon jellegzetes, éles tárggyal vésett kép, női nemszerveket, ugyanakkor csonkolt, torzó, objektifikált nőiséget ábrázoló alkotás.

Lyra gyűrűsköd - Páva alkotása


Nem kivételes, hogy a fogvatartottak csillagászati objektumokat festenek, de ez teljesen egyedi, feltehetőleg egy albumból vagy egy újságból másolták. Valószínű, hogy a Messier 57-et ábrázolja.

Hiúz


Tanyasi táj


Sötét táj, csónakkal



2017. március 8., szerda

Egy fogvatartotti rajz szimbolikus tartalomelemzése

Elkezdtem írni a habilitációs monográfiámat. A tervem az, hogy Foucault dispositif fogalmát mutatom ki börtönrajzokon. Az elemzés maga egyedi lesz. Bemutatok itt egy példát.

Itt az eredeti börtönrajz, az ezen a blogon található "Börtönikon" című alkotás.


Itt pedig az elemzés. A rajzot ki lehet nagyítani, és el lehet olvasni a jelölt szimbólumokat. Az ellentéteket pirossal jelöltem.



2017. február 6., hétfő

Börtön vénusz


Az a hihetetlen és egyben döbbenetes ezen a rendkívül expresszív képen, hogy a börtön és a szerelem egyaránt, és majdnem hasonló hangsúllyal van jelen a kompozícióban. A fénykép nem tudja visszaadni, hogy mennyire életteli a kép, de talán így is érzékelhető a szinte ropogós fiatalság.
A képen a következő fontos szimbólumok láthatók:
- rács
- szív és Love felirat
- virág
- tégla
- "roma" satírozás